Najbardziej depresyjny dzień w roku – mamy na to radę!
22 stycznia 2019

Blue Monday 2019, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, tym razem wypada 21 stycznia. Choć i nam zima daje się już mocno we znaki, mamy całkiem niezły sposób na walkę z podłym nastrojem… Czekolada naprawdę poprawia humor! I nie tylko!

Z dość dużym przymrużeniem oka traktujemy koncepcję Blue Monday – wyliczoną na podstawie algorytmu teorię, że biorąc pod uwagę takie warunki jak czynniki meteorologiczne (krótki dzień, chlapa, zimno), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (portfele wydrenowane po świętach), najgorszym dniem w roku jest trzeci poniedziałek stycznia.

Wiemy po sobie, że generalnie środek zimy, jeśli nie jest się na nartach albo w tropikach, generalnie nie jest czasem, który kocha się miłością prostą i piękną. Oczywiście, wiemy, że trzeba to przetrwać, ale zawsze, gdy za oknem plucha albo siarczysty mróz, sięgamy po umilacze. Jednym z nich jest to, czego w CocoArt’s NIGDY nie zabraknie… najlepsza, belgijska czekolada w każdej postaci.

Dużo mówi się o tym, że czekolada poprawia humor. Nie każdy wie, że jest na to co najmniej kilka naukowych dowodów. O obecności magnezu w ziarnach kakaowca wiedzą prawie wszyscy, ale o tym, że czekolada dostarcza nam składniki potrzebne do produkcji serotoniny, działa antynowotworowo, chroni pamięć, opóźnia starzenie oraz działa przeciwzapalnie już tak szeroko się nie mówi. Dodatkowo – czekolada poprawia koncentrację! Krótko mówiąc – samo zdrowie 😉

W najbardziej depresyjny dzień roku w najbardziej czekoladowej cukierni w Łodzi, polecimy Wam z pewnością pralinową monoporcję – trochę belgijskich smaków powinno pomóc na wszelkie smuteczki. Naprawdę ją lubicie, jest w naszej ofercie od początku! Co w sobie kryje? Powstaje każdego dnia od podstaw, na bazie 100 % pasty z orzecha laskowego oraz maślanego, kruchego francuskiego wafelka. Ułożona jest na czekoladowym ciastku. Przestrzeń pomiędzy słodkimi warstwami wypełnia mus na bazie mlecznego karmelu, kremowej śmietanki oraz mlecznej czekolady. Od wielu z Was słyszałam, że ten mus jest orzechowy – a to robiony przez nas karmel nadaje mu taki właśnie orzechowy posmak. Zdecydowanie jest to idealna monoporcja na zimowe wieczory! I poranki też! I na deser po obiedzie również 😉

Jeśli zastanawiacie się, jak poprawić sobie humor w środku zimy, zapraszamy Was do CocoArt’s – cukierni w Łodzi, gdzie – mam nadzieję – szybko przekonacie się, że czekolada ma wyjątkowe właściwości i potrafi zdziałać cuda! A żeby w pełni je poznać, najlepiej wybierać się do nas w towarzystwie bliskich osób. I to nie tylko w Blue Monday, ale przez cały rok!

Do zobaczenia w cukierni,

Daria

Informacje praktyczne: monoporcja Karmelowa pralina jest dostępna w stałej ofercie cukierni CocoArt’s.