Wielkanocne wypieki od CocoArt’s

10 kwietnia 2019

Najwyższa pora pomyśleć o zamówieniu wielkanocnych ciast na świąteczny stół. Oczywiście pędzimy z pomocą i w tym roku zapraszamy łodzian na cztery wyjątkowe słodkości. Bez fałszywej skromności, jesteśmy pewni, że oczarujecie nimi swoich gości i domowników, bo to desery z efektem wow! 😊Jak to w CocoArt’s bywa – nawet klasyczne wypieki nieco unowocześniamy i dodajemy im charakteru („pazura” nie brzmi zbyt apetycznie, prawda? 😉 Spokojnie! Żadnych pazurów w naszych ciastach nie ma!). Tak jest w codziennej pracy, tak jest i od święta. 

Teraz intensywnie pracujemy w związku ze zbliżającą się Wielkanocą i aż czterema ciastami, które dla Was przygotowaliśmy w świątecznej ofercie specjalnej.

Zacznijmy od mazurka, który przygotowała Gosia – nasza ambitna pani cukiernik. Mazurek jest z musu z białej czekolady z karmelem, przełożony wiśniami. Całość jest na czekoladowym spodzie, a ciasto jest zamszowane na karmazynową czerwień. Jest odmiana od żółto-zielonych dekoracji i mazurków z wzorami palemek z migdałów? Jest! Gosia mówi, że połączenie czekolady z wiśniami to miks idealny, poza tym kojarzący się z Wielkanocą. Spróbujcie koniecznie, bo naszym zdaniem jest naprawdę petarda!

 

 

Podobnie z ciastem naszej drugiej, wkręconej w cukiernictwo na poziomie uzależnienia, koleżanki z zespołu, czyli Karoli. Stworzyła babkę różaną, bo jak mówi, to ciasto klasyczne, ale też ciężkie. Dzięki dodatkowi masła z płatkami róż i naturalnej wody różanej zyskało nie tylko oryginalny smak, ale też dodatkową grację i elegancję, której klasycznej BABIE nieco brakuje 😊  Nasza fajna babka od fajnej babki jest też lżejsza, wiosenna, a nadal idealnie nadaje się na Wielkanoc.

 

 

Pozostałe dwa wypieki wyszły spod ręki Adama. U nas w domu na żadne święta, czy to Wielkanoc, czy Boże Narodzenie, nie może zabraknąć sernika. Tak, TEGO sernika, o którym pisałam już sporo TUTAJ.  Jest z nami od początku, jest kremowy, smaki świetnie się uzupełniają i – chyba czas to wyznać – jest najbardziej komplementowanym wypiekiem z ofert specjalnych CocoArt’s. Tyle razy, ile usłyszeliśmy „jest idealny”… naprawdę za każdym razem jest nam mega miło i bardzomotywuje nas to do dalszej pracy!

Przy ostatniej propozycji trochę się z Adamem sprzeczaliśmy. Ja nie byłam do końca przekonana, czy pascha to deser, z którego Adam wyciągnie coś więcej. Bo co tu wymyślać przy zestawieniu mleka, śmietany, masła i bakalii. Ale po spróbowaniu tej paschy, na chrupkim maślanym spodzie, z rodzynkami w rumie, muszę przyznać, że i na naszym stole nie zabraknie jej w  tym roku. Poza tym jestem naprawdę zauroczona dekoracją – ten deser już sam w sobie będzie ozdobą świątecznego stołu.

Życzymy Wam, nasi drodzy Goście, najpyszniejszych świąt w gronie najwspanialszej rodziny przy najlepszej pogodzie, idealnej do spacerów (i spalania kalorii 😉)

Ważne informacje:

Wielkanocny Mazurek – 100 zł (8-10 porcji)

Sernik z Creme Brulee – 90 zł (8-10 porcji)

Wielkanocna Baba – 60 zł (8 porcji)

Wielkanocna Pascha – 65 zł (8-10 porcji)

Zamówienia można składać do 17.04 TUTAJ. Odbiór najpóźniej 20.04 w godz. 10-12

Do zobaczenia w CocoArt’s! 

Daria

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.